„Jak změní svět nástup velkých dat?“ – to je nejrelevantnější otázka, kterou by si účetní a profesionálové ve finančnictví měli klást, alespoň podle zprávy, kterou vydaly profesní sdružení účetních ACCA a IMA.

Zpráva Velká data: jejich síla a rizika názorně ukazuje nejen potenciál využití velkých objemů nestrukturovaných informací pro podniky všech velikostí, vlády a regulátory, ale i zjevné potenciální právní a etické nástrahy.

V nedávném výzkumu zadaném ACCA a IMA uvedlo 62 % respondentů z celého světa, že velká data jsou nesmírně důležitá pro budoucnost podnikání a mají potenciál dát informovaným podnikatelům konkurenční výhodu. Objem a rozmanitost dat, které jsou podniky a vlády s to sbírat, se prudce zvyšuje a představuje přímo pokladnici informací. Korporace nyní masivně investují do schopnosti tato data třídit, vyznat se v nich a analyzovat je.

Faye Chuová, která v ACCA vede futurologický výzkum, k tomu uvedla: „Nejde o to, kdy se velká data stanou důležitými – ona už totiž důležitá jsou. Jejich potenciál spočívá ve schopnosti tato data analyzovat a dané informace využít. Velká data představují pro finančnictví jednu z největších příležitostí posledních let. Analytici totiž budou s to poskytovat vrcholnému managementu v reálném čase aktualizace u širší množiny proměnných, které pak výrazně promluví do tvorby podnikové strategie.“

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, k tomu dodala: „Mnoho let jsme mluvili o tom, že účetní neposkytují jen výroční zprávy – a velká data z toho učinila realitu. Etický přístup k datům bude rovněž nesmírně důležitý. Kombinací analytických schopností a etiky se finanční profesionálové konečně stanou základním kamenem podnikové strategie a úspěchu.“

Velká data však jsou neocenitelná nejen v soukromém sektoru. Výrazně totiž usnadní auditorům a regulátorům odhalování velkých podvodů. Stát již velká data při svém šetření používá.

Raef Lawson z IMA k tomu řekl: „Zatímco pro firmy mohou velká data představovat velké příležitosti, musíme mít rovněž na paměti, že soukromí je vysoko na žebříčku priorit vlád i jednotlivců. Zažili jsme již vysoce medializované protesty ohledně množství dat, které organizace schraňují, a v některých případech prodávají. Je životně důležité, aby profesionálové ve finančnictví dokázali své organizace bezpečně provést tímto etickým a právním minovým polem.

Pro náležité využití velkých dat je nutné přestat pracovat v uzavřených odděleních a postarat se naopak o větší spolupráci mezi jednotlivými odděleními. Data a hlavně výsledky datové analýzy je třeba sdílet v celé firmě, aby se její zaměstnanci mohli kvalifikovaně rozhodovat a zároveň řídit budoucí rizika.“

Zpráva uznává, že účetní nejsou ani softwaroví inženýři, ani vědci zkoumající data, ovšem mohli by se jimi v budoucnosti stát. Účetní budou mít čím dál větší slovo v rozhodování, jaký finanční obsah bude použit ve vizualizacích a firemních prezentacích klíčových ukazatelů a s jakými nefinančními daty se bude párovat. Bude se po nich chtít, aby pro data pomohli vytvářet společný vizuální jazyk.

Kateřina Benešová k tomu ještě dodala: „Pro mnoho finančních profesionálů budou velká data znamenat změnu zaměření – tradiční role finančního ředitele, technického ředitele a ředitele IT se v budoucnosti změní k nepoznání. Jejich role budou strategičtějšího charakteru a budou víc plánovat. Rychlost, s níž se dokážou adaptovat na tuto změnu, bude mít ohromný dopad na schopnost firmy maximálně využít potenciál velkých dat.“

Další informace obdržíte na adrese:

Vítězslav Horák
PR poradce, Weber Shandwick
+420 222 009 222
vhorak@webershandwick.cz

Kateřina Benešová
Ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko
+420 222 240 855
Katka.Benesova@cz.accaglobal.com

O ACCA
ACCA (Asociace certifikovaných účetních) je globální organizace sdružující profesionální účetní se 162 000 členů a 428 000 studentů ve 173 zemích celého světa. Snažíme se nabízet prvotřídní kvalifikaci relevantní pro naše odvětví pracovitým, schopným a ctižádostivým lidem po celém světě, kteří usilují o uspokojivou kariéru v účetnictví, financích a managementu.
Pracujeme prostřednictvím sítě více než 89 kanceláří a center a s více než 8 500 schválenými zaměstnavateli po celém světě, kteří zaměstnanci poskytnou vysoký standard v učení a rozvoji.
www.accaglobal.com

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This