Je fajn, že se dobře učíte a zkoušky zvládáte na jedničku. Diplom se vždycky hodí a nějaká ta praxe při studiu taky neškodí. Ti největší profíci v oboru ale dělají ještě jednu věc, která vás možná zatím nenapadla – sdružují se v prestižních profesních organizacích a nechávají se od nich certifikovat. Získávají tak obrovský náskok před ostatními a možnost otevřít i ty kariérní dveře, které by jinak zůstaly zavřené. Pokud se věnujete financím, zapište si zkratku ACCA (Asociace certifikovaných účetních). Certifikovat se u nich navíc můžete nechat už za studia.

Stejně jako o ‚Big 4‘, ani o ACCA jsem toho na vysoké škole příliš nevěděl,“ přiznává Tomáš Veselý, dnes už její nadšený a aktivní člen, který pracuje v KPMG USA. Cestu k zahraničnímu působení mu výrazně ulehčila právě certifikace ACCA – je totiž mezinárodně uznávaná a říká všem, kdo v oboru něco znamenají, že jste na jejich levelu, nebo se k němu alespoň závratnou rychlostí blížíte.

Můžu říct, že dnes je pro mě tato kvalifikace, co se týče profesní kariéry, několikanásobně cennější než mé univerzitní vzdělání,“ říká Tomáš. Proč? „Poskytuje výbornou kombinaci znalostí z financí a byznysu. Pomůže vám pochopit moderní celosvětové trendy v těchto odvětvích a propůjčí ty správné úhly pohledu,“ shrnuje další certifikovaný, Roman Pavloušek ze společnosti Edwards Services.

Kromě praktických znalostí a mezioborových souvislostí se navíc ACCA zabývá i takovými oblastmi, jako je třeba etika v byznysu nebo jeho environmentální dopady, certifikace tedy znamená, že jste profík připravený takřka na všechno, co na vás může pracovní trh vychrlit.

Flexibilní studium je klíč

Pokud si při čtení těchhle řádků říkáte, že něco tak prestižního bude zatraceně těžké, trochu vás uklidníme. Ne že bychom tvrdili, že to je jednoduché – protože nic kvalitního není – ale dobrou zprávou je, že si zvládnutí certifikací můžete uspořádat tak, jak vám to vyhovuje, nemusíte tedy nic hrotit na poslední chvíli, nebo se rmoutit, že vám do toho zrovna vlezla škola nebo praxe.

ACCA taky není jen o certifikacích. Je to asociace lidí se zápalem pro stejnou věc jako vy, kteří se nemohou dočkat, až se začnete scházet a vyměňovat si své znalosti a zkušenosti. „Moc ráda se účastním setkání, která ACCA pro své členy pořádá, témata jsou vždy aktuální a diskuse s ostatními členy zajímavé,“ říká třeba Alice Machová z EY. A Jana Šorfová z ČSOB dodává: „Mezi všemi těmi zajímavými lidmi z různých oborů činnosti, se kterými mám možnost se pravidelně setkávat, mám díky ACCA dnes už i spoustu výborných kamarádů.

Takže když si to shrneme, ACCA = náskok před ostatními, výrazné zvýšení vaší hodnoty na trhu práce, urychlení vašeho kariérního růstu, mezinárodní uznatelnost všech certifikací, dokonalé znalosti aktuálních trendů, nekonečná zásobárna inspirace a ještě k tomu noví kamarádi. To jde, ne? Mrkněte na kariera-finance.cz a přečtěte si víc. Můžete si tam dokonce i nezávazně zkusit test podobný těm „ostrým“ a na vlastní kůži tak zjistit, jestli je to váš šálek čaje (nebo plechovka energeťáku). Tak honem loadujte.

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This