Na silnici bez řidičáku nesmíš. Do práce tě bez toho finančního sice pustí, pěkně tě postaví na startovací čáru a nechají vyjet. Závratné výhry v závodech ale nečekej. Jen diplom totiž už k dobré pozici a skvělé reputaci ve světě financí zdaleka nestačí. Stejně jako o ten na auta, se i o ten „finanční řidičák“ naštěstí můžeš ucházet. A nemusíš při tom ani riskovat život v hustém provozu.

Aby se člověk stal dobrým řidičem, nestačí jen autoškola, testy a plastová krabička hezky v teple v peněžence. To, že znáš dopravní značky a víš, co je přednost zprava, je totiž sice fajn, ale z reálné komplikované situace na silnici tě nemusí vždy nutně dostat. Často to celé totiž není jen o pravidlech silničního provozu, ale i o selském rozumu, zachování klidu a hlavně o předchozích zkušenostech. Čím víc praxe máš, tím lepší jsi řidič.

Řidičák na finance

„Tu klíčovou věc jsem naštěstí zjistil hned na začátku kariéry – bez dobrého porozumění financím není možné řídit byznys,“ říká Tomáš Kouřil, finanční ředitel O2 Czech Republic, který má na kontě mimo jiné i titul „Finanční ředitel roku 2015“ – a taky má řidičák na finance. Je totiž členem ACCA, Asociace (the Association of Chartered Certified Accountants), která právě tyhle řidičáky vydává.

ACCA sdružuje ve 180 zemích světa, kde působí, víc než 208 tisíc vlastníků takových mezinárodních „řidičáků“ na odbornost ve financích a účetnictví. A další půl milion studentů na těch svých momentálně pracuje.

Přidat se k ACCA můžeš i ty a klidně už při škole, to pravé ořechové ale začíná až na dalších profesních stupních, kterých ACCA nabízí požehnaně. Vzdělání je totiž celoživotní, a to jak s lokální, tak i s globální působností, a hlavně jde s dobou. Akcentuje totiž reálné a aktuální trendy, které se v oboru objevují, tak, jak žádná škola nikdy nebude schopná.

Kromě profesního růstu a zlepšování se v tom, co děláš, můžeš jako ACCA člen získat i strašně zajímavé kontakty z celého světa. A málo jich rozhodně není – ACCA je největší a nejrychleji rostoucí profesní asociace pro finance a účetnictví na světě.

Tolik se to neliší od autoškoly, vážně. Kvalifikace ACCA prověří technickou stránku tvých znalostí skrze různé zkoušky a testování a stejně tak i tvoji praktickou „jízdu“ pod dohledem mentora. Na konci pak čeká nejen uspokojení z toho, co znáš a umíš, ale taky vědomí, že se můžeš uplatnit kdekoliv na světě a všude se na tebe budou dívat jako na špičku v oboru.

Nevymýšlíme si – mezi 1200 členy, které má asociace v Česku, patří kromě Tomáše Kouřila například i „Finanční ředitel roku 2017“ Juraj Strieženec ze společnosti Kiwi a mnoho dalších známých CFOs, auditorů, kontrolorů a finančních manažerů.

Povinné vs. potřebné

To, že něco není povinné, neznamená, že to není potřebné. Jasně, ty svoje trojky si posbíráš, diplom čapneš a tradá do praxe. Tam ale najednou chybějící znalosti docela bolí. Nebuď proto líný si je doplňovat, ne kvůli učiteli nebo rodičům, ale kvůli sobě a kvůli tomu, abys to v životě někam dotáhl. A neboj – ani pokud tě zrovna nezajímá korporát nebo nějaká Velká čtyřka, znalosti z certifikací ACCA stoprocentně zúročíš.

Náš tip ke čtení – velmi vydařený speciál Studenty Audit & Daně, ve kterém nechybí ACCA.

 

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This