O rozhovor jsme tentokrát poprosili Hanku Leisser, ACCA, která pracuje jako finanční manažerka ve společnosti Movianto v Brně.

Proč jste si vybrala kariéru v auditu/financích?

Vzhledem k tomu, že mám v rodině hned několik ekonomů a účetních, finance mám v krvi tak trochu od malička. Na konci gymnázia jsem sice koketovala také s novinařinou, ale po roce studia žurnalistiky jsem se rozhodla podat si přihlášku na Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity.  Což se později ukázalo jako klíčové rozhodnutí z hlediska mé současné kariéry.

Už během studia mě bavilo účetnictví a podnikové finance, proto jsem se rozhodla zkusit výběrové řízení do společnosti Deloitte. A od té chvíle už jsem ve světě financí zůstala až dosud.

Deloitte byl pro mě takovou druhou vysokou školou. Za šest let práce u této společnosti jsem získala nejen řadu znalostí a zkušeností, ale také pracovních návyků, ze kterých těžím dodnes.Hanka Leisser

Co Vás na Vaší práci nejvíce baví? V čem je Vaše práce zajímavá?

Obecně mám na své práci ráda mezinárodní prostředí, možnost cestovat, setkávat se s lidmi z jiných zemí a učit se od nich. Za jeden z nejvýznamnějších benefitů pak považuji podporu dalšího osobního rozvoje a vzdělávání.

Z hlediska konkrétní pracovní náplně mám ráda technicky náročnější věci typu konsolidace, reportingových adjustmentů týkajících se odlišností mezi českým účetnictvím a IFRS nebo momentálně US GAAP. A také oblast interních analýz a controllingu, kde člověk hledá vlastní pohled na věc.

Proč jste začala studovat ACCA?

O kvalifikaci ACCA jsem se dozvěděla až v Deloitte, kde byla povinnou součástí mého vzdělávání hned od prvního dne. To jsem však ještě netušila, jak složitá cesta mě čeká. Po složení osmi zkoušek totiž firma změnila interní politiku a místo ACCA mě podporovala v auditorských zkouškách KAČR. V ACCA jsem samozřejmě mohla pokračovat, ale bez nároku na study leave a zcela na vlastní náklady. I přesto jsem se rozhodla pokračovat, protože jsem věděla, jakým přínosem pro mě kvalifikace je.

Study leave se může zdát jako zdánlivě obyčejný benefit, ale teprve, když se člověk učí po večerech sám, bez kurzů a školení, pochopí, jak zásadní pomoc to je. Po počátečním zoufalém honu na jakékoliv studijní materiály často pochybné kvality se mi podařilo najít alternativního tutora, díky kterému jsem i s relativně nízkými náklady složila bez problému všech zbývajících šest zkoušek a v poslední z nich dokonce získala nejvyšší skóre dosažené v České republice.

Pomohlo Vám ACCA v praxi a jak?

Jednoznačně ano. ACCA mi zásadně pomohlo v oblastech jako IFRS a konsolidace, ale také finanční a performance management. Za největší přínos ACCA považuji hlavně to, že člověk zkoušku nesloží jen z teorie, věcem musí skutečně rozumět a příklady jsou velmi reálné. Použít tyto znalosti v praxi je potom mnohem snazší.

ACCA je také určitou známkou kvality, která má mezinárodní renomé. Takže při pohovorech na úrovni naší centrály mi ACCA velmi pomohlo, každý, kdo se pohybuje ve světě financí, okamžitě ví, o čem je řeč.

V neposlední řadě mi ACCA také výrazně pomohla v jazykových dovednostech. Člověk se naučí používat odbornou angličtinu v praxi a nemá problém efektivně komunikovat o složitějších věcech ze světa financí.

Co byste poradila mladým lidem na začátku kariéry?

Poradila bych jim, aby se zbytečně nedrželi při zemi. První práce je velmi důležitá a může člověku určit kariérní směr po zbytek života. Při výběru zaměstnavatele nepřemýšlejte jen nad výší platu, ale spíš nad ostatními benefity jako je právě podpora vzdělávání, možnost kariérního růstu nebo zahraničních stáží. Velmi důležitá je také firemní kultura. Mít kolem sebe podobně naladěné lidi, možnost aktivně pracovat v týmu a sdílet zkušenosti i zážitky je podle mě nejlepším předpokladem k tomu, aby práce nebyla jen každodenním nutným zlem.

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This