Tomáš Veselý vycestoval pracovně v rámci KPMG nejdříve do Tampy na Floridě a poté se přesunul do pobočky v San Francisku v Kalifornii.

Proč jste se rozhodl pro kariéru ve financích?

Jako spousta věcí v mém životě i odstartování kariéry ve financích bylo z velké části dílem náhody a osudu. Ve čtvrtém ročníku na vysoké škole jsem na internetu objevil zajímavý článek o tzv. Velké čtyřce. Začal jsem se zajímat o to, co vlastně tyto firmy dělají, a audit mi přišel jako zajímavá možnost pro odstartování kariéry. Přihlásil jsem se na assessment centrum společnosti KPMG a nedlouho poté začala moje půlroční stáž v oddělení auditu brněnské kanceláře. Skvělý tým kolegů v brněnské pobočce a zajímavé portfolio klientů mě oslovily natolik, že jsem v KPMG o rok později začal pracovat na plný úvazek.

Proč jste začal studovat ACCA?Tomas Vesely

Stejně jako o „Big 4“ ani o ACCA jsem toho na vysoké škole příliš nevěděl. Zástupce ACCA oslovil všechny nováčky v naší firmě během našeho úvodního školení a představil nám, co studium ACCA obnáší. Jelikož bylo studium pro nás „auditory“ povinné, začal jsem ACCA krátce nato studovat. Brzy jsem zjistil, ze ACCA je daleko náročnější než moje dosavadní studia na vysoké škole. Je orientováno především na praktickou aplikaci znalostí z oblasti finančního managementu, daní, performance managementu, auditní metodologie, finančního výkaznictví podle mezinárodních reportingových standardů (IFRS) a nechybí ani etické
a environmentální moduly. Každá zkouška zahrnuje několik případových studií. Nejde ani tak o schopnost zapamatovat si nejrůznější teorie, jako o to umět je aplikovat v praxi. To znamená vybrat a navrhnout své vlastní řešení. Je potřeba zdůvodnit a vysvětlit, proč je Vaše odpověď ta správná, což je skvělé, ale zároveň i to nejtěžší.

Proč jste se rozhodl pro práci v zahraničí?

Vždy mě zajímaly nejrůznější kultury. V průběhu svých studií na vysoké škole jsem na
15 měsíců přerušil školu a odjel pracovat do Belfastu v Severním Irsku, kde jsem myl nádobí a po povýšení pracoval jako obsluha baru. Učil jsem se anglicky a poznával místní kulturu.

Když jsem se dozvěděl o možnosti vycestování na stáž s KPMG, byla to pro mě jasná volba. KPMG nabízí stáže v USA, Austrálii, na Novém Zélandu, ale i ve spoustě evropských zemí, takže výběr je opravdu široký. Já jsem se rozhodl pro Ameriku. Po třech letech práce v ČR jsem jako senior v auditu odjel na 18 měsíců pracovat na stejnou pozici do Tampy na Floridu. Odtud jsem se následně přesunul do San Franciska v Kalifornii.

V současné době pracuji na auditu dvou klientů v odvětví Consumer Markets a Health Sciences. Jedná se o tzv. public companies, to znamená, že se jejich akcie obchodují na americké burze, což zvyšuje nároky na rozsah jejich auditu.

Pomohla Vám kvalifikace ACCA najít si v zahraničí práci?

Kvalifikaci ACCA jsem dokončil až v USA. Nicméně tato kvalifikace je mezinárodně uznávaná a věřím, že je možné s ní získat pracovní uplatnění ve financích v kterékoliv zemi světa. Tato kvalifikace je pro mě, co se týká profesní kariéry, několikanásobně cennější než mé univerzitní vzdělání dosažené v České republice.

Co bylo na přestěhování nejnáročnější?

Přestěhování do cizí země je velmi těžká věc. I když mi můj zaměstnavatel pomohl
s vyřízením veškerých formalit, jako jsou víza, pracovní povolení, ubytování apod., bylo pro mě ze začátku velmi těžké začínat ve městě, kde jsem nikoho neznal, kde mají lidé jinou mentalitu, mluví cizí řečí a odkud jsou rodina a přátelé několik tisíc kilometrů a šest časových pásem daleko.

Velmi mi pomohla firemní kultura v KPMG. Ta je, věřím, ve všech zemích podobná. Člověk se dozví od svých kolegů odpovědi na své otázky, kolegové mu poradí při řešení pracovních problémů a mnozí z nich se stanou opravdovými přáteli. To se mi potvrdilo jak v brněnské pobočce, kde jsem začínal, tak v kanceláři v Tampě nebo v San Francisku.

Co je podle Vás nejlepší a nejobtížnější na práci v USA?

Nejlepší na práci v USA je to, že je člověk hodnocen jen a pouze na základě svých profesních kvalit a osobních výsledků. Nezáleží na zemi jeho původu, jeho sociálním zázemí nebo přízvuku. Každý dostane stejnou šanci a záleží jen na něm, jak s ní naloží. Říkám to proto, že v USA je pracovní trh daleko větší, a tudíž je zde spousta možností. Pokud člověk pracuje tvrdě, může dosáhnout svého cíle rychleji a rozvíjet se daleko větším tempem. Např. v KPMG v USA je vzhledem k velikosti firmy možné z auditu přejít na krátkodobou či dlouhodobou stáž do oddělení vzdělávání, vývoje auditního softwaru a aplikací, pracovat
s kolegy z podpůrného centra v Indii apod.

Nejobtížnější je překonat jazykovou bariéru a vlastní stín. V USA se obecně cení průbojnější jedinci, kteří se nebojí zvednout ruku, říci svůj názor a prezentovat vlastní myšlenky. Česká mentalita je odlišná. Češi se často raději schovají v davu, než by prezentovali vlastní nápady. Je to škoda, protože tak spousta skvělých myšlenek může zůstat nevyslovena. Proto bych po zkušenosti s prací v USA doporučoval všem, kteří se někdy bojí promluvit nahlas, aby se neostýchali prezentovat své ideje, i když si jimi nejsou stoprocentně jisti, aby se nebáli prolomit ticho, pokud je vyslovena nepříjemná otázka, a aby si uvědomili, že jsou to možná právě oni, kdo má ve své hlavě řešení problému, které všichni hledají.

Jakou radu byste dal ostatním, kteří přemýšlejí o práci v zahraničí?

Naučte se jazyk, tak abyste byli schopni komunikovat jak na profesní, tak na společenské úrovni. Nemusí to být stoprocentní, ale musíte si věřit natolik, abyste se nebáli mluvit jak se šéfem a klientem, tak na veřejnosti. Zvažte, co můžete ztratit a co můžete získat.

Uvedu příklad toho, co jsem ztratil a získal já. Ztratil jsem občasný kontakt s některými přáteli. Přátelé, kteří se mnou chtějí být v kontaktu, a moje rodina se mnou v kontaktu nadále jsou, a někdy i mnohem intenzivnějším než dříve. Ztratil jsem svoje pohodlí. Dostal jsem se ze své komfortní zóny do naprosto neočekávaných a někdy absurdních situací. Některé byly ze začátku nepříjemné, ale drtivá většina z nich se rychle změnila v pozitivní zážitek, který si budu pamatovat celý život.

Co jsem získal? Vedle rozšíření znalostí reportingových, legislativních a auditních norem
v USA především nové přátele z celého světa (např. z Mexika, Singapuru, Malajsie, Japonska, Bulharska, USA nebo Brazílie). Vím, že teď mohu jet na dovolenou prakticky kamkoliv a všude budu mít osobního průvodce a zároveň přítele. Nehledě na to, že národní kultura každého z těchto lidí velmi rozšířila moje obzory.

Nebojte se. Nikdy si nebudete stoprocentně jisti, ale radím Vám, běžte do toho. Stojí to za to.

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This