Jana Šorfová vystudovala obor Finance na VŠE a poté nastoupila do společnosti EY. Nyní pracuje jako Interní auditor finančních trhů a kontrolních funkcí ČSOB. 

Proč jste si vybrala kariéru v auditu/ financích?

JanaSorfova_photo

Jana Šorfová, FCCA

Už jako malá jsem díky své mamince, která v bankovnictví pracovala přes 30 let, měla možnost vidět, jak to v bance vypadá. Pamatuji si, že mě fascinovalo to množství lidí, kteří se mezi sebou znají, hezky se k sobě chovají, povídají si o zajímavých, pro mě tenkrát absolutně neznámých tématech. Ve škole jsem vynikala v matematice a později jsem vystudovala Finance na VŠE. Při auditech různých bank v rámci své praxe v EY jsem si mnohá z neznámých témat osvojila.

Baví mě hledat souvislosti mezi psanou a číselnou realitou, vyjadřovat pomocí čísel budoucnost, nacházet řešení na komplikované problémy, ale i drobné nedostatky. Mám ráda lidi, baví mě se ptát, analyzovat získané informace, kombinovat je se svými znalosti a být nápomocna v odstraňování/snižování možných rizik.

Co je na Vaší pozici nejzajímavější? 

Různorodost a spolupráce se zajímavými lidmi, špičkami ve svém oboru – nejen v bance, ale i ostatních společnostech celé skupiny. Velmi brzy jsem si uvědomila, že díky své strategii a velikosti přináší svým zaměstnancům možnosti a znalosti, které jinde nezískají.

Nedávno jsem si dělala soukromý průzkum. Tipněte si, s kolika lidmi je v rámci jednoho auditovaného procesu interní auditní tým ve styku? V auditech, které jsem vedla – tj. například audity daní, oceňování majetku, plánování, reportingu, vydávání a akceptace platebních karet, marketingu, externí komunikace, nákupu provozního majetku, audit bankomatové sítě – vychází v průměru cca 70! Za uplynulých 10 let v bance jsem takových auditů vedla desítky. Výhodou takové práce je, že získáte komplexní a ucelený pohled na dění v bance v souvislostech mnoha činností. Zároveň mě těší, že své znalosti mohu předávat nejen v rámci pracovních povinností, ale také neziskovým organizacím, kterým jsem k dispozici v rámci odborného dobrovolnictví, které banka podporuje.

Proč jste začala studovat ACCA? 

Všeobecně mám velmi ráda jakékoliv formy vzdělávání. O ACCA se ví, že patří mezi ty špičkové. Ať už je to rozsahem poskytnutých znalostí a dovedností, formou výuky a kvalitou přednášejících. Věděla jsem, že se mi získané znalosti a dovednosti už nikdy neztratí.

Jak Vám ACCA pomohla/pomáhá v praxi? 

Na ACCA je zajímavé, že se věnuje všem typům činností, které vás například v oblasti účetnictví a financí napadnou. Jakmile jsem auditovala například oceňování investic banky, konsolidaci nebo segmentový reporting, znala jsem tato témata a doporučovanou praxi dřív než jsem se k nim měla v rámci auditu vyjádřit. Jinými slovy, ACCA mi poskytuje, kromě jiného, znalostní jistotu v mé práci. Zároveň mám velmi ráda ACCA akce, kde se mohu pravidelně setkávat s mnoha zajímavými lidmi z různých oborů činností, mezi kterými mám díky ACCA spoustu výborných kamarádů.

Co byste poradila mladým lidem na začátku kariéry?

Vědět o sobě, co mě vlastně v životě baví a neodklánět se od toho ani v typu zaměstnání. Hledat takovou práci, kde jde o to, že zkušenosti a poznatky budu moci uplatnit i mnoho let v budoucnosti. Myslím si, že rčení „Ševče, drž se svého kopyta“ má něco do sebe.

Jak byste charakterizovala v 3–5 slovech práci ve Vaší společnosti?

Expres se zastávkami v krásné a zajímavé krajině.

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This