Leona Záměčníková, ACCA nastoupila po absolvování Vysoké školy ekonomické do společnosti Ernst & Young, kde pracovala v oddělení auditu. Od roku 2012 pracuje ve společnosti AXA Investiční společnost, kde má na starosti přípravu investičních rozpočtů, výpočet výnosnosti portfolií jednotlivých entit v rámci finanční skupiny AXA a obecně účetní metodiku cenných papírů.

A jak vypadá její pracovní den…

7:30 Vypínám budík a vstávám, abych se připravila na odchod do práce. Oblékám business casual, nalíčím se, připravím si snídani s sebou do práce a po osmé vyrážím na tramvaj. Pracuji v centru a tak mi cesta do práce zabere naštěstí relativně málo času.Leona

8:30 Přijíždím do práce, uvařím si svůj oblíbený zelený čaj a rychle posnídám. Při tom stihnu s kolegou – finančním analytikem – probrat novinky ze světa finančních trhů, politiky apod., protože má vždy aktuální informace a přehled o všem, co nového se ve světě děje. Také stihnu pročíst nově došlé pracovní e-maily.

9:30 Dopoledne se věnuji operativním záležitostem. Většinou se týkají nějakých metodických dotazů účtárny k transakcím s cennými papíry, zajištění pomocí finančních derivátů a podobně. Většinou je řešení rychlé, ale v některých případech je potřeba kontaktovat i  dodavatele softwaru na správu cenných papírů a kolegy z dalších oddělení. Také často komunikuji s externími auditory a připravuji pro ně různé podklady týkající se transakcí s cennými papíry.

12:30 Vyrážíme s kolegy na oběd. Hodně jsme si oblíbili vietnamskou kuchyni, tak většinou skončíme v jedné z restaurací poblíž, které jsou zaměřené na asijskou kuchyni. Na obědě se snažíme vyhýbat pracovním debatám a řešíme spíše osobnější záležitosti, i když tématu „práce“ se někdy nelze úplně vyhnout.

13:30 Po návratu z oběda to někdy bývá náročnější na pozornost, takže se opět věnuji spíše operativním záležitostem a většinou komunikuji s kolegy z oddělení reportingu, účetnictví nebo controllingu a chystám pro ně různé materiály. Nejnáročnější bývají měsíce po konci kvartálu nebo v pololetí/po konci finančního roku, kdy mi plno pracovních dní zabere příprava podkladů pro Local Investment Committee. Jedná se o různé přehledy o aktivech, do kterých je v jednotlivých portfoliích zainvestováno.  Na začátku každého měsíce počítám výnosnosti cenných papírů držených v portfoliích jednotlivých společností a efekt finančního zajištění cenných papírů.

14:30 Po zbylou část odpoledne se věnuji většinou ad-hoc úkolům, kterých je čím dál tím víc. Tvoří relativně velkou část mé pracovní náplně, ale o to je to zajímavější. Získávám tak přehled o dalších oblastech jako je například výnosnost investic do nemovitostí. V tuto chvíli mi nejvíce času zabírá update investičních rozpočtů na následující finanční roky (jejichž přípravu mám také jednou ročně na starosti) na základě aktuálních dat o výnosech z cenných papírů a také se věnuji oblasti zajišťovacího účetnictví.

18:30 Odcházím z práce a těším se na večerní program. Poslední dobou se mi daří zaplnit kalendář dokonale. Ráda chodím do divadla či kina a také jsem si oblíbila řízené degustace ve vinotéce mého kamaráda, kam jsem už několikrát vzala i své kolegy. Protože mě baví studium cizích jazyků, jednou týdně mívám večer dvouhodinovku španělštiny. Po práci to je sice někdy náročné na soustředění, ale i tak mě to moc baví :)

 

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This