Říká se, že všichni potřebujeme účetní. Ale proč tomu tak je? Historie účetnictví se dá sledovat tisíce let do minulosti, až k počátkům civilizace v Mezopotámii. Má se za to, že se vyvinulo společně se vznikem písma, počtů a peněz. Zatímco staří Egypťané a Babylóňané vytvořili auditorský systém, Římané shromažďovali podrobné informace o financích.
V Íránu se našly účetní knihy a doklady naznačující, že první účetní byli zaměstnáváni již kolem roku 300 před n. l. Začátkem prvního tisíciletí vyvinuli Féničané pro účetnictví abecední systém a Egypťané možná dokonce některým účetním přidělovali roli kontrolora.
Italské kořeny
Za otce moderního účetnictví se ovšem považuje Ital Luca Pacioli. Tento muž roku 1494 jako první popsal v díle Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita systém podvojného účetnictví, jejž používali benátští kupci. Přestože nebyl jeho vynálezcem, byl první, kdo v žurnálech a účetních knihách popsal systém příjmů a výdajů, který je dodnes základem běžných účetních systémů.
S nástupem průmyslové revoluce v roce 1760 vznikalo množství nových společností a s tím rostla i poptávka po modernějších systémech účetnictví. Rozvoj korporací sebou přinesl také početnější skupiny investorů a složitější vlastnické struktury. To vše kladlo vyšší nároky na účetnictví, jež se muselo přizpůsobit.
Skotsko modernizuje účetnictví
Profese účetního v moderní podobě má své kořeny také ve Skotsku poloviny 19. Století. Tehdy členové Institutu účetních (Institute of Accountants) sepsali petici pro královnu Viktorii, v níž žádali o královský výnos, na jehož základě by se profese účetního odlišila od profese advokátské. Po mnoho let totiž účetní spadali pod asociace advokátů, které nabízely účetnictví jako přidanou službu k službám právním. V roce 1854 členové Institutu začali používat titul „certifikovaný účetní“, kterýžto výraz a jeho významové vymezení si uchovává právní váhu až do současnosti.
Petici podepsalo 49 účetních z Glasgowa. Argumentovali tím, že účetní profese ve Skotsku existuje již dlouho a je profesí velmi váženou a že kdysi nepatrný počet jejích představitelů rapidně stoupá. V petici také vyzdvihovali rozmanité znalosti, jež musí profesní účetní nezbytně mít. Poukázali na to, co platí dodnes: kromě matematických dovedností účetní potřebují i znalosti zákonů, protože jsou často vyzýváni, aby předložili důkazy při soudních přích, v nichž se řeší finanční záležitosti.
Průmyslová revoluce
V polovině 19. století již byla průmyslová revoluce v plném proudu a Londýn se stal světovým finančním centrem. S růstem počtu společností s ručením omezeným
a v důsledku velkého objemu výroby a komplikované logistiky prudce stoupala i poptávka po technicky zdatnějších účetních schopných zvládnout stále složitější svět globálních transakcí.
Růst společensko-ekonomického významu účetních dopomohl nejdříve ve Spojeném království a později ve Spojených státech k etablování účetnictví jako profese. V roce 1904 založilo 8 lidí Londýnskou asociaci účetních (London Association of Accountants), aby tuto profesi otevřeli širšímu množství zájemců než do té doby umožňovaly britské asociace staršího typu. Společnost se několikrát přejmenovala a nakonec si v roce 1996 původní Londýnská asociace účetních zvolila název Asociace certifikovaných účetních (ACCA).