Proč jste si vybral kariéru ve financích/ účetnictví?

Já jsem si vlastně účetnictví nevybral. Účetnictví dokonce patřilo na VŠE k mým nejneoblíbenějším předmětům (studoval jsem fakultu mezinárodních vztahů) a byla to jediná zkouška, kterou jsem musel opakovat. Naopak účetnictví a auditing si našly cestu ke mně. Již od střední školy mě zajímal svět finančních trhů, investic, řízení rizik a bankovnictví. Při studiu VŠ jsem tedy nastoupil jako obchodník k jedné zahraniční společnosti, která jako broker zprostředkovávala termínové obchody na forexových a komoditních burzách. Možná již tehdy se ve mně objevily auditorské geny a já jsem pojal podezření, že společnost využívá svoji existenci k sofistikovanému okrádání svých klientů. Vlada JezekOkamžitě jsem skončil, stejně jako posléze ona firma, která s investovanými prostředky zmizela někam do Asie…Po výpovědi v roli svědka na policii jsem došel k závěru, že bych měl zkusit i druhý extrém a nechat se zaměstnat u regulátora či auditora. Rozposlal jsem pár životopisů a nejvíce jsem zaujal PwC, kde jsem potom pracoval jako asistent auditora, odtud to byl už jenom krok do interního auditu v ČSOB a svoji auditorskou kariéru jsem zakončil jako ředitel auditu a inspekce v ČSOB Slovensko. Po 14 letech v auditu jsem cítil, že se chci vrátit na druhou stranu barikády a nyní působím jako ředitel divize platebních služeb v ČSOB na Slovensku.

Co je na Vaší pozici nejzajímavější?

Nejzajímavější je pro mě to, že svět bankomatů, platebních karet, platebních systémů, POS terminálů, e-comm portálů, business architektury, vývoje produktů a nejrůznějších back-officů je pro mě úplně nový a že mi absence technických znalostí z těchto oblastí, které pokrývám, umožňuje nazírat na věci s nadhledem a používat především „selský rozum“. To je opravdu osvobozující. Zároveň to z principu znamená, že musím intenzivně pracovat s lidmi, s jejich potenciálem a rozvojem, což je také velmi inspirativní a mně samotnému vlastní. Na zajímavosti mojí pozice ještě přidává fakt, že jsem přímo účasten mnoha diskuzí o strategii a transformaci banky a celé naší finanční skupiny a mám na starosti vytváření některých jejích konkrétních kapitol.

Jakou přidanou hodnotu přinášejí ACCA členové pro Vaši společnost?

Členové ACCA (ale nezapomínejme i na ACCA studenty) jsou garancí cílevědomosti, snahy se někam posunout, vzdělávat, překonávat překážky a ochoty věnovat všemu výše uvedenému nezanedbatelný čas. Lidé bez výše uvedených vlastností se těžko odhodlají ke studiu ACCA, nemluvě o jeho úspěšném dokončení. Pro mě to znamená víc než samotné nabyté technické znalosti. Vazba na přidanou hodnotu pro zaměstnavatele je již z tohoto popisu naprosto evidentní a není tedy omezená jen na sektor účetnictví / financí.

Co byste poradil mladým lidem na začátku jejich kariéry?

Zkoušet různé věci, využít času, kterého je například před založením rodiny dostatek k vlastnímu vzdělávání, k obohacujícím diskusím s kolegy, při kterých je třeba nebát se vyjádřit vlastní názory a pečlivě poslouchat a analyzovat postoje a názory zkušenějších. Myslím, že nedoceněná je role prvního šéfa – moje rada mladším kolegům zní, ať je to jedno z hlavních kritérií při výběru prvních zaměstnání.

“Pro úspěšnou kariéru je obrovské plus, pokud je první šéf inspirativní, dynamický, silný leader se schopností měnit věci a posunovat je vpřed.”

Co pro vás znamená ACCA členství?

Pro mě to znamená prestižní členství v „dobrém klubu“. Us­pokojující pocit dobře odvedené práce při studiu a závazek dalšího seberozvoje. A asi nejdůležitější je pro mě v tuto chvíli přístup k zajímavým lidem a informacím například v rámci klubových večerů.

Jak byste charakterizoval v 3-5 slovech práci ve vaší společnosti?

Inspirativní nekonečná výzva. Jistota nejistoty je příležitost, nikoliv překážka.

 

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This