Petra KolackovaProč jste začala studovat ACCA?

O ACCA studiu jsem se dozvěděla už na vysoké škole, kdy jsem chtěla dál pokračovat ve studiu ve svém oboru, abych svůj mozek dále udržovala v modu ‚umět se učit‘. Tehdy po škole jsem si to neuvědomovala, ale teď po 10 letech praxe už  vím, jak se ACCA titul na trhu práce cení a to, že se pořád v České republice jedná o elitní skupinu lidí na rozdíl od populace vysokoškolsky vzdělané.

Můžete říci, které dovednosti získané během ACCA studia využíváte?

Spousty! Co se týče znalostí – ty musíte používat každodenně a stavět na nich intenzivně další praxí. Když je nepoužíváte, jednoduše je zapomenete, protože opravdu každou drobnost si nepamatujete. Musím ale přiznat, že se mi stalo několikrát, že jsem si řekla – Je, to jsme brali v F7 vlastně! Tak se podívám, jak to tam přesně bylo.‘ Ale pak většinou stejně musím zalistovat v IFRS standardech, abych si zjistila další podrobnosti. Ale nemyslím si, že ty hlavní, nejcennější dovednosti používám vědomě. Když o tom přemýšlím, tak ze svých českých studií jsem měla zafixované, že výsledek prostě musí být správně. U ACCA musím ukázat v limitovaném čase, že rozumím podstatě, že vím, co výsledek znamená a že pokud bych na to měla víc času, dovedu úkol k dokonalosti i k dokonale správnému výsledku.

Co Vám ACCA dává a co bere?

ACCA mi dává rozhled, umět se na problém ve financích podívat globálněji s větším odstupem, efektivněji a s větším nadhledem ho pak umět řešit, možná i díky ACCA jsem se naučila netrápit se maličkostmi a zaměřovat se na podstatu věci. A co mi bere? Bere mi čas, čas na rodinu, čas na relaxaci po náročném dni v práci. To je ale samozřejmé, protože každý pokrok a cesta dál, která má smysl, prostě bolí a pokud to člověk opravdu chce, musí si v sobě srovnat, co je tomu ochoten obětovat.

Jak se Vám daří skloubit pracovní povinnosti s ACCA a také rodinným životem?

Těžko :-), ale s trochou naplánování a s velkou trpělivostí rodiny to jde. Dva měsíce před zkouškami, kdy mám tendence intenzivně studovat, jsou opravdu krušné. Zaměstnavatel nás ve studiu podporuje, první pokusy u zkoušky a kurzy sponzoruje, ale samozřejmě je potřeba, abych se připravovala i doma mimo kurz. Dva týdny z mé dovolené si vždy každý rok rezervuji na studium ACCA. O tyto dva týdny pak ale přijde rodina, které se to snažím po zkouškách vynahradit jinak. Manžel má se mnou ohromnou trpělivost, alespoň zatím. Bez jeho pomoci a pomoci babiček, které nám pomáhají s hlídáním naší dcery, by se studium snad ani zvládnout nedalo.

Doporučila byste ACCA?

Určitě ano, ale počítejte s tím, že to opravdu bolí. Doporučuji se studiem ACCA začít co nejdříve po škole, kdy ještě má člověk mozek naučený se učit a rychleji se vstřebávají nové informace, a taky než přijdou větší náročnější výzvy v práci a než přijdou děti. Když jsem otěhotněla se svoji dcerou, nebyla jsem ani v půlce mých studii. Nastoupila jsem na mateřskou dovolenou měsíc před termínem zkoušek, které byly těsně před termínem porodu, měla jsem pocit, že mi hlava vůbec nefunguje. Ale fungovala – zkoušku jsem ke svému překvapení složila. Pak, jak dcera začala růst a čím dál tím víc reagovat a komunikovat, cítila jsem, že není problém s mojí hlavou, že nevstřebává nové informace, ale bylo mi líto každé chvilky, kdy jsem nemohla být s ní, ale musela jsem doslova utéct z domu a jít se někam do knihovny učit. Ještě nejsem na konci svých studii, ještě mě jich pěkná řádka čeká, ale upřímně se těším, až budu mít všechny zkoušky úspěšně za sebou. To ale zcela jistě na sebe vymyslím nějakou novou výzvu.
button (1)

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This