Po ukončení bakalářského studia na IES UK pokračovala Kateřina Červenková magisterským studiem na London School of Economics v Londýně. Svou práci v auditu začala v EY v Praze. Nyní pracuje v oddělení auditu PwC na Jersey (Channel Islands). V červnu se stala ACCA Global Prizewinner ve zkoušce F8. Katce moc gratulujeme!

Proč jste se rozhodla pro kariéru ve financích?

Práce ve financích vyžaduje jak technické znalosti, které je nutné neustále aktualizovat,  tak i takzvané soft skills. Vždy mě bavila práce s čísly, ráda se neustále vzdělávám a zdokonalování se v oblasti soft skills je pro mě tou správnou výzvou.

Proč jste začala studovat ACCA?

ACCA jsem začala studovat během mého internship programu v EY, kde je tato kvalifikace povinností a zároveň výborný způsob jak získat znalosti o účetnictví a financích nezbytných pro práci auditora.

Pomohla Vám kvalifikace ACCA získat v zahraničí práci?

Částečně ano. Od lidí přijatých do Gradute programu v PwC na Jersey (Normanské ostrovy) se očekává, že zkoušky profesní kvalifikace složí během prvních několika let. Proto skutečnost, že jsem již několik zkoušek úspěšně absolvovala, určitě pomohl k získání této pozice.

Co bylo na přestěhování nejnáročnější?

Jelikož jsem na ostrově Jersey vůbec nikoho neznala, strach z neznáma byl mojí největší obavou. Nicméně již během prvních pár dní jsem poznala, že tento strach byl naprosto zbytečný.

Co je podle Vás nejlepší a nejobtížnější na práci na ostrově Jersey?

Jedna z výhod ostrova Jersey je bezesporu jeho kompaktnost :-). Během deseti minut se jednoduše dostanete do práce, do baru, i na pláž, kde je možnost provozovat pro Čechy ne úplně běžné sporty jako například surfing, kitesurfing a podobné. Je tedy jednoduché spojit aktivní odpočinek s atraktivní prací v mezinárodním finančním centru.

Největší výzvou byla určitě jazyková bariéra a kulturní odlišnosti. Češi jsou přímější ve svém vyjadřování a jednání, což Britové mohou pochopit jako nezdvořilost.

Jakou radu byste dala ostatním, kteří přemýšlejí o práci v zahraničí?

Určitě stojí za to vyzkoušet práci v zahraničí, alespoň na několik let. Poznáte jinou kulturu, musíte se naučit vycházet s lidmi, kteří pocházejí z odlišného prostředí a byli vychováni jiným způsobem.

Pokud bych mohla dát jednu radu, tak by to byl pečlivý výběr destinace. Je důležité se zamyslet nad tím, co vám vyhovuje, například zda preferujete velkoměsto nebo je pro vás důležité mít možnost se dostat do přírody během pár chvil. Dále je dobré zjistit, jaký je přístup místích obyvatel k cizincům. Z vlastní zkušenosti vím, že Velká Británie a Bristké korunní dependence jsou velmi otevřené vůči cizincům, což se projeví při hledání práce a umožní bezproblémovou integraci.

Máte nějakou magickou formulku na dosažení tak vysokého skóre v ACCA zkouškách?

Dle mého názoru je důležité porozumět dané látce, přestože to může trvat mnohem déle než pouhé memorování faktů a vzorečků. Z tohoto důvodu je dobré začít se připravovat na zkoušku s podstatným časovým předstihem a nenechat studium na poslední víkend.

Jakou radu byste dala všem, kteří kombinují studium ACCA s náročnou prací?

Studium usnadní a zefektivní navštěvování přípravných kurzů. Navíc si na těchto kurzech můžete najít svého „study buddy“, s kým konzultujete problémy a navzájem se motivujete ke studiu.

Závěrem bych ráda zmínila můj oblíbený citát: „Do not take life too seriously. You will never get out of it alive anyway.“ :-)

Můžete říci, které znalosti a dovednosti získané během studia ACCA využíváte?

Pracuji jako auditor, proto dobrá orientace v účetních standardech je pro mě nutností. Navíc speciálně na Jersey využívám znalost konsolidace, protože spousta nadnárodních firem má zde své hlavní sídlo.

Odebírejte novinky od ACCA

Odebírejte novinky od ACCA

Zapište se do našeho newsletteru, aby vám neunikly poslední novinky ze světa ACCA.

Děkujeme za zapsání do mailového seznamu. Již brzy se můžete těšit na zprávy od ACCA.

Pin It on Pinterest

Share This